..:: میادین ::..
میادین تره بار

پروژه:

احداث میدان بزرگ میوه و تره بار

در جهت  ايجاد تسهيلات لازم در امر تهيه و توزيع ميوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی و همچنین حمايت از توليد کننده (با اولويت فعاليتهای کشاورزی ) بازارهای بزرگ میوه و تره بار راه اندازی می شوند تا حرکت محصولات را از  مرحله توليد با اصول صحيح هدايت نمايند ودر ایجاد رابطه سالم برای حفظ منافع مصرف کنندگان و تولیدکنندگان فرآورده های کشاورزی محور اصلی محصوب گردند.

اهداف:

1-  احداث میدان مرکزی میوه و تره بار بمنظور تامین تسهیلات لازم جهت معاملات میوه و تره بار و همچنین تغذیه بازارهای روز میوه و تره بار تبصره: با آغاز بهره برداری از میدان مرکزی میوه و تره بار در شهر، میدانهای موجود که به کار عمده فروشی اشتغال دارند بتدریج به میدان مرکزی هدایت خواهند شد.
2-  ایجاد سردخانه و انبارهای مورد نیاز در محلهای مناسب پس از کسب مجوز از مراجع ذیربط جهت تنظیم عرضه محصولات با مشارکت بخشهای دولتی، تعاونی و خصوصی و بانکها
3- ایجاد و توسعه بازارهای روز میوه و تره بار جهت دسترسی آسان مصرف کنندگان در نقاط مختلف شهر با مشارکت بخشهای دولتی، تعاونی و خصوصی، همچنین ایجاد بازارهای فروش موضعی و جایگاههای موقت برای عرضه محصولات در محلهای مجاز مورد تایید دفاتر ذیربط و نیز گسترش میدان مرکزی و بازارهای میوه و تره بار پس از تایید شورای سازمان تبصره: تعیین حق بهره برداری و نحوه واگذاری فروشگاهها و غرفه های میادین و مدت و نحوه استفاده از محلهای مذبور بر اساس آیین نامه اجرایی قانون اصلاح ماده واحده قانون نحوه واگذاری اماکن و میادین و عرضه و توزیع میوه مصوب 1/11/74  هیات وزیران و مفاد دستورالعمل ها و رعایت سایر مقررات مربوط خواهد بود.
4- مطالعه و بررسی در مورد ایاد صنایع و تاسیسات جنبی میدان مرکزی مانند کارخانجات تولید جعبه و بسته بندی و صنایع غذایی و غیره و ارائه اینگونه طرحها به بخشهای دیگر جهت سرمایه گذاری
5-  جلب نظر واحدهای دولتی و بخش خصوصی بانکها و همکاری با تعاونیهای مربوطه و اشتراک مساعی با آنها در امر تهیه و توزیع محصولات
6- حفظ و نگهداری و تعمیر ساختمانها و تاسیسات و تجهیزات میدان بر اساس آیین نامه مالی و معاملاتی سازمان
7- تعیین سیاستهای کلی در جهت اداره میادین و کنترل عرضه کالا به قیمت مناسب برای مصرف کنندگان و تنظیم برنامه ها در عرضه محصولات از طریق اخذ آمار و اطلاعات از ورود و خروج محصولات.
8-  از آنجایی که قیمت میوه و تره بار به روز و در مواردی ساعت به ساعت، قابل تغییر می باشد نقش عمده در قیمتها را عرضه محصول به عهده دارد بنابراین مسئولیت های ارگانهای مربوطه در این مورد توجه به میزان عرضه محصولات و کنترل قیمتها می باشد و در موارد خاصی که نیاز به تعیین نرخ باشد در درجه اول نرخهای اعلامی توسط متولیان قانونی لازم اجراست و درجه دوم با رعایت سایر مقررات مربوطه نرخ تعیین شده توسط مراجع ذیربط به عاملین اعلام و مسئولین مبدان بر حسن اجرای آن نظارت خواهند داشت ودر صورت مشاهده تخلف مراتب به مراجع قانونی مربوطه اعلام خواهد شد.
9-  مبادله اطلاعات و تجربیات حاصله با مراکز ذیربط و انجام امور کارشناسی و دادن و گرفتن خدمات مشاوره ای و طراحی در مواقع لازم در سطح کشور با اعزام یا پذیرش کارشناسان ضمن کسب مجور از شورای سازمان.

اهداف اختصاصی:

1-  شناسایی مشکلات و چالشهای میادین در حوزه زیر ساختها و ادوات حمل و نقل و ترابری.

2-  شناسایی مشکللات و چالشهای میادین در حوزه زیست محیطی.

3-  شناسایی مشکلات وچالشهای میادین درحوزه قوانین و مقررات، وتعامل با نهادهای ذیربط.

4-  ایجاد تعادل در قیمت  میوه و تره بار در سطح استان

مزایا: 

1- با توجه به اینکه محصولات کشاورزی ارائه شونده در میادین میوه و تره بار عمدتا آبکی بوده و با گذشت مدت محدودی ضایع می شوند، لذا، در اثر نبود بازار مناسب برای فروش محصولات، ضرر و زیان زیادی متوجه تولیدکنندگان خواهد شد.

2- نبود بازار مناسب برای عرضه محصول خود معضل بزرگی برای تولیدکنندگان است. زیرا در چنین شرایطی (نبود بازار)تولیدکنندگان با سر درگمی برای پیدا کردن بازار مواجه می شوند که این سر درگمی نهایتاٌ سبب خواهد شد تا تولیدکنندگان یا با ضایعات و فساد محصولات خود مواجه شوند یا محصولات خود را با قیمتی بسیار کم به دلالان و واسطه ها بفروش رسانند؛ که هردو گزینه ، نهایتاً با واردآمدن خسارت و زیان به تولیدکنندگان همراه خواهد بود. پس فعالیت و توسعه این میادین عملاً هم از وارد شدن ضرر و زیان به تولیدکنندگان جلوگیری خواهد کرد و هم سبب خواهد شد تا مصرف کنندگان در شرایطی رقابتی محصولات با کیفیت بهتر و قیمت مناسبتر را خریداری کنند.

مشخصات پروژه:طراحی و اجرای مکان مناسب به منظور تامین تسهیلات لازم جهت معاملات میوه و تره بار و تغذیه بازار های روز

مدل مالی:جذب سرمایه گذار بخش خصوصی(طراحی؛ساخت؛بهره برداری و انتقال)

کارفرما: شهرداری اراک

 روش های تامین مالی:

روش های تامین مالی پروژه از محل حقوق صاحبان سهام تامین می شود که این حقوق صاحبان به نسبت 30% شهرداری و 70% سرمایه گذار خواهد بود.

با اعتباری بالغ بر: 150 میلیارد ریال

تمامی حقوق این سایت برای شهرداری اراک محفوظ است    شرایط استفاده    قوانین